Paříž
Paříž je hlavním městem Francie. Má 2,2 miliónu obyvatel, kteří žijí v první zóně (centrální Paříž) a dalších 9,9, kteří žijí na předměstí (fr. la banlieue). Počtem obyvatel se řadí k největším městům Evropy.
Leží na řece Seině na severu Francie. Všeobecně se pokládá za nejkrásnější a nejromantičtější město vůbec. Historicky centrem kultury, módy, dobrého jídla a umění. Přezdívá se jako město světla, coby nejpopulárnější cíl turistů z celého světa.
Rozdělení Paříže
Centrální Paříž je rozdělena do dvaceti administrativních čtvrtí – tzv. arrondissements. Jsou očíslovány od 1 do 20, spirálovitě podle směru hodinových ručiček, ze středu města. Arrondissements se tedy nazývají dle jejich čísla. Můžete se setkat např. s 5. čtvrtí, což se ve francouzštině píše jako 5ème. 12. a 16. čtvrť zahrnují rozsáhlé příměstské parky - Bois de Vincennes a Bois de Boulogne.
Systém rozčlenění čtvrtí je populární především díky tomu, že i nově příchozí návštěvník se může pomocí levné kapesní mapy zorientovat. V novinových stáncích je k dostání např. levná mapa Paris Pratique par Arrondissement.
Každá čtvrť Paříže je něčím typická a zajímavá:
- 1. (1er), geografické centrum Paříže. Výborný výchozí bod. Najdete zde Louvre, Jardin des Tuileries, Place Vendôme, Les Halles a Palais Royal
- 2. (2e), komerční čtvrť. Pařížská burza (Bourse) a Bibliothèque Nationale
- 3. (3e), severní, tišší část Marais. Archives Nationales, Musée Carnavalet, Conservatoire des Arts et Métiers
- 4. (4e), katedrála Notre-Dame, Hôtel de Ville (pařížská radnice), Beaubourg, le Marais
- 5. (5e), Jardin des Plantes, Quartier Latin, Universités, La Sorbonne, Le Panthéon, Le Musée de l’AP-HP
- 6. (6e), Jardin du Luxembourg, Saint-Germain des Prés
- 7. (7e), Tour Eiffel, Les Invalides, Musée d’Orsay
- 8. (8e), Champs-Elysées, Palais de l’Elysée, la Madeleine,Jacquemart-Andre Museum
- 9. (9e), Opéra Garnier, Grands Magasins
- 10. (10e), Canal Saint-Martin, Gare du Nord, Gare de l’Est
- 11. (11e), bary a restaurace na Rue Oberkampf, Bastille, Nation, židovská čtvrť
- 12. (12e), Opéra Bastille, Bercy (park), Promenade plantée, Quartier d’Aligre, Gare de Lyon, Bois de Vinnennes
- 13. (13e), Quartier Chinois, Place d’Italie, La Butte aux Cailles, Bibliothèque Nationale de France
- 14. (14e), Montparnasse - hřbitov, Denfert-Rochereau, Parc Montsouris, Cité Universitaire
- 15. (15e), Montparnasse (věž), Gare Montparnasse, sportovní stadióny
- 16. (16e), Palais de Chaillot, Musée de l’Homme, Bois de Boulogne
- 17. (17e), Palais des Congrès, Place de Clichy
- 18. (18e), Montmartre, Pigalle, Barbès
- 19. (19e), muzeum věd a průmyslu, Parc de la Villette, Bassin de la Villette, Parc des Buttes Chaumont
- 20. (20e), Père Lachaise - hřbitov
La Défense, přestože nejde o oficiální samostatnou část města, moderní (téměř futuristická) architektura výškových budov a mrakodrapů představuje vyhledávaný cíl návštěvníků.
Čtvrti, které leží mimo centrální Paříž, jsou nazývány les banlieues. Mezi lidmi se rozlišují na severní (Neuilly, Boulogne, Saint Cloud, Levallois) – coby příjemné obytné čtvrti a jižní - nebezpečné přistěhovalecké komunity s vyšší kriminalitou. Samozřejmě takové rozdělení není úplně směrodatné.
Lidé v Paříži
V mnoha ohledech se uspěchaná atmosféra Paříže blíží spíše New Yorku než Londýnu. Lyonu či jakémukoliv jinému evropskému městu. Pařížané jsou navíc ve Fancii považováni za hrubé a arogantní.
Tak jako tak, Pařížané okamžitě poleví, jakmile zjistí, že ovládate některé vybrané fráze. “Excusez-moi”, pokud chcete někoho poprosit o pozornost. “Pardon”, pokud do někoho narazíte či uděláte nevědomky chybu. Třeba jen kouzelné “Bonjour, Madame” při vstupu do obchodu promění jakkoliv zamračenou prodavačku v milou pomocnici. Zdvořilost je ve Francii velice důležitá (zvláště, pokud je za nejhorší nadávku považováno např. mal élevé – čili nevychovanec). Pokud umíte alespoň trochu francouzsky, zkuste to! Francouzi to milují.
Stejně jako obyvatelé kdekoliv jinde, Pařížané očekávají přiměřenou hlasitost vašeho mluvení ve stísněných veřejných prostorách – např. metro, vlak. Nemají rádi hlučné projevy, zvláště v pracovních dnech. Pamatujte, že lidé v metru kolem vás zpravidla nejsou na dovolené. Pokud ale potřebujete poradit a slušně se dotážete, rádi vám vyhoví.
Jak se v Paříži domluvit
Pro většinu starších Pařížanů je angličtina něčím, co museli studovat ve škole (někdy navíc nepříjemnou povinností). Mluvit anglicky je pro mnohé velmi těžké. Anglicky se domluví spíše mladší lidé. Stejně tak psaná francouzština (která se většinou učí na školách) je dost odlišná od té mluvené. Nezlobte se, když vás poprosí o zopakování. Naopak ocení přístup s nadhledem a humorem.
Tip: Levné letenky do Paříže
Nelekněte se, pokud budete ve Francii poprvé a nebudete rozumět, co lidé říkají. Francouzi často mluví velmi rychle a polykají některá písmena, což může připomínat spíše krásnou hudbu než řeč. Nepochybně pomůže delší pobyt a sklenka dobrého červeného vína k vašemu plynulejšímu projevu i porozumění.
Na cestu se raději ptejte mladších lidí nebo těch, u kterých uvidíte nějaký anglický časopis. Problémům předejdete i s napsaným seznamem jmen a milým úsměvem. Mapa po ruce rozhodně pomůže. Určitě se neptejte lidí, kteří jsou ve spěchu a čekají např. na metro.
Poud mluvíte francouzsky, zapamatujte si dvě kouzelné fráze: “Excusez-moi de vous déranger” (omluvte mě, že vyrušuji) a “Pourriez-vous m’aider?”(můžete mi, prosím, pomoci) . Pomáhají především v obchodech. V centru města (Tour Eiffel, Le Louvre, Champs-Elysées) jsou prodavači zvyklí odpovídat v angličtině, ale v okrajových částech není angličtina tak rozšířená.
Tip: Před odjezdem do Francie si přečtěte knihu French or Foe (autor: Polly Platt) nebo Almost French (Sarah Turnbull). Zajímavé příběhy lidí z anglicky mluvících zemí, kteří žijí ve Francii.
Tip: Pokud se v ulicích Paříže ztratíte, najděte nejbližší hotel a na recepci se zeptejte na cestu. Recepční většinou mluví dobře anglicky, ale pamatujte na slušnost! Jednoduché “Bonjour Monsieur, parlez-vous anglais?” může velmi pomoci.